Karazin Üniversitesi iki yıl üst üste dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında yerini korumuştur.

Karazin Üniversitesi ikinci kez dünya QS World University Rankings ilk en iyi 500 üniversitelerin  sıralamasında yer almıştır. Bu sıralamanın temelinde, birçok devlet tanınan yabancı üniversiteler listeleri oluşturulur (Örneğin, Türkiye’deki  YÖK  Karazin Üniversitesi’nin  401’inci satırını kapsadığı gibi, bu sıralamadaki ilk 500 üniversite tanır).

QS World University Rankings  Puanlaması - Quacquarelli Symonds (QS) İngiliz danışmanlık şirketinin metodu ile hesaplanan eğitim ve bilim alanında dünya çapında önemi olan yüksek öğretim kurumlarının başarısının küresel anket göstergeleridir.

Reyting kriterleri arasında - Yüksek öğretim kurumunun akademi kodu, işverenler arasında itibar indeksi, öğrencilerin sayısı ile öğretim elemanlarının temsilcilerinin oranı, öğretim elemanlarının temsilcilerinin sayısı ile bilimsel makalelerinin alıntılarının oranı ve toplam öğrenci sayısında yabancı öğretim temsilcilerinin ve yabancı öğrencilerin oranı yer almaktadır.

Reyting sonuçlarının belirlenmesi amacıyla kamu kaynaklarından istatistiksel verileri, Scopus bibliometrik verileri ve doğa bilimleri, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve sanat, yaşam bilimleri, mühendislik bilimleri ve teknoloji -  toplam  beş  alanda yürütülen uluslararası akademik topluluğun temsilcilere ve işverenlere yapılan küresel uzman anketinin sonuçları kullanılmaktadır.

Ayrıca Times Higher Education - yüksek öğrenim kurumları konusunda uzmanlaşmış haftalık , İngiliz dergisine göre, Karazin Üniversitesi, 801+  grubunda içinde yer alarak, ikinci kez, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olmuştur.

Uzman-analitik denetlemesi son 13 yıl boyunca senede bir yapılır ve en prestijli  olarak kabul edilmektedir. Reyting sonuçlarının belirlenmesi esnasında, üniversitenin bilimsel etkinliği ve eğitim kalitesi, bilimsel makalerinin alıntılanması oranı, araştırma faaliyetlerinin finansmanı, tezlerin savunması, öğrencilerin sayısı ile öğretmenlerin sayısı oranı ve yabancı uyruklu öğrencilerin oranı göz önüne alınır.

SF Eğitim | Ukraynada Sınavsız Eğitim | Ukrayna'da Sınavsız Eğitim
Ukrayna'da sınavsız eğitim Ukrayna'da sınavsız eğitim Ukrayna'da sınavsız eğitim